TAJA106K010RNJ
Mfr.Part #:
TAJA106K010RNJ
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 1206(3216 Metric) SMD/SMT 10 µF 10 % 10 V
ParameterValue
Capacitance10 µF
Voltage Rating (DC)10 V
Tolerance10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ω
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current158 mA
Height - Seated (Max)1.8 mm
Length3.2 mm
Width1.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Voltage Rating (AC)10 V
Number of Pins2
Leakage Current1 µA
Dissipation Factor6 %
Height1.6 mm
PackagingReel
Voltage Rating10 V
Depth1.6 mm
PolarityPolar
Voltage10 V